BEDELLİ ASKERLİK REHBERİ BEN KOMANDOYDUM

 


Bedelli askerlik nedir demeye gerek yok bence, herkes biliyordur. Abi işte parayı veriyorsun ya hiç gitmiyorsun yada az bir süre kışlaya gidiyorsun. Sonrasında rap rap yürüyüp geliyorsun. Yani benim öyle oldu, ben Manisa komando tugayında yaptım bedelli askerliğimi ve iyi ki bedelli yapmışım dedim.

 Askerlik hem ruhen hem bedenen çok yorucu bir görev, hiç kolay değil. Biz bedelli olduğumuz için sadece yürüdük ama başka bölükteki arkadaşlar süründüklerini yani gerçekten süründüklerini iddia etti. Gerçekten komutanları onları süründürdü mü bilmiyorum. Yalanda olabilir.

Askerde çok yalancı insanlar var. Gerçekte garson olarak çalışanlar kendilerini orada mühendis olarak tanıtıyor. Askerden sonra çocuğun faceine bakmıştım. Çocuğun biri vardı sabah İstanbul Üniversitesi, öğlen Ankara üniversitesini bitirdiğini akşamda hacettepeli olduğunu söylüyordu. Askerliği neden bedelli yaptım? Bir kere eğitimi zor askerin, biz koşmadık sadece yürüdük ama perişan olduk, bir kere hamsın birde yaş 30 a yaklaşmış adam akıllı spor yapmamışsın ve biz bölük olarak göbekli göbekli adamlardık.

Bot hepimizin ayağına vurdu, asteğmen bize taşla ezmemizi söyledi botu ama taşla değil tırla üstünden geçmek gerekiyor valla taş çare olmadı. Bende düz tabanlık var seviyesi düşük ama ayağım çok çabuk şişiyor ve terlik istirahati aldım yani doktor hanım sağolsun istirahat verdi. Ayağım şiş terlik verildi ama yine de yürüdüm, rap rap olmasa bile yürürken yine zorlandım. Askerde insan her şeyden önce sabrı öğreniyor, çok değişik insanlar var, vurup kapıyı çıkacağın bir yer değil orası, yutacaksın bir çok şeyi. Horladığım için dışlandım, millet yattıktan sonra yattım yaklaşık 1 saat sonra ama yine de horultuma uyandılar, üzüldüm bir şey yapamadım. Bende birde alerji vardı yine revire gittim. Doktor hanım azarladı beni "uzun dönem yapan senin kadar gelmiyor" diye bağırdı. "Ne yapayım ? Benim vücudum hassas, Allah böyle yaratmış" diyemedim.

Ülkenin her yerinden insanlar var mutlaka edinilmesi gereken bir tecrübe askerlik, çok değişik! Hani böyle de insan olur mu diyeceğin insanlarla karşılaşıyorsun  hem olumlu hem olumsuz manada

Ben 15 bine yaptım askerliği, lise mezunuydum, uzun dönem yapacaktım benim için çok iyi oldu çünkü botu da bağlayamadım doğru düzgün, böyle de bir yeteneksizliğim var. İp bağlayamıyorum, arkadaşlara bağlattım. 1 - 2  gün sonra onlarda bağlamadı. Ben askere gitmemek için çok harç parası ödedim aöf e, edebiyat yazmıştım. Osmanlıcayı hiç sevmedim ve hep o dersten kaldım. Askerlik olayı bitince de bir daha hiç harç filan yatırmadım. 15 bin çok ucuz gerçekten, 12 ay çalışsam 15 binden fazla kazanırdım. Sonra 30 bine yükseldi, iyi ki dedim "iyi ki ilk çıktığında yatırmışım parayı" 30 bini denkleyemezdim.

Daha detaylar için buyrun


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Evlenemiyorum !

ZARA ARADA BİR ŞARKISININ SÖZLERİ

ZAKKUM GÖKYÜZÜNDE ŞARKISININ SÖZLERİ